1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Pierwsza Toyota Aygo X wyprodukowana w fabryce Toyoty w Czechach
20 kwietnia 2022

W fabryce Toyoty w Czechach wyprodukowano pierwszą Toyotę Aygo X

Samochód został już odebrany przez nowego właściciela

W marcu 2022 roku Toyota Motor Manufacturing Czech (TMMCZ) rozpoczęła produkcję nowego miejskiego crossovera Aygo X. Pierwszy egzemplarz właśnie trafił do nowego właściciela. W rozbudowę fabryki w Kolinie i przygotowanie jej do produkcji samochodów na platformie GA-B (Yaris, Aygo X) Toyota zainwestowała ponad 180 mln euro.

Jako pierwsi nowy model w ramach przedsprzedaży zarezerwowali Państwo Kročilowie z Moraw. Kluczyki do nowego Aygo X wręczył im Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe. Uroczyste przekazanie odbyło się w fabryce Toyoty w czeskim Kolinie.

„Od samego początku swojego istnienia Toyota koncentruje się na dostarczaniu klientom przystępnych, niezawodnych i wydajnych samochodów. Aygo X to najtańsze auto w naszej gamie, o wyróżniającej się stylistyce i wyjątkowym charakterze. Ponadto wyposażyliśmy je w najnowocześniejsze technologie, jakich oczekują europejscy klienci” – podkreślił Matt Harrison.

Aygo X powstaje w fabryce Toyota Motor Manufacturing Czech (TMMCZ), w której montowany jest także Yaris czwartej generacji. Konstrukcja i stylistyka nowego crossovera została stworzona z myślą o europejskich klientach w europejskim studiu projektowym Toyoty ED2 w Nicei oraz w Brukseli. Aygo X to trzecia generacja małej miejskiej Toyoty, opracowana na platformie GA-B w architekturze TNGA (Toyota New Global Architecture).

Nowy miejski crossover Toyoty został wyposażony w najnowsze technologie, w tym systemy bezpieczeństwa czynnego i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense 2.5. Rozwiązania te po raz pierwszy w segmencie A są dostępne w standardzie we wszystkich wersjach.

Do podstawowego wyposażenia należą także światła do jazdy dziennej w technologii LED, co najmniej 6 poduszek powietrznych i 17'' felgi. Auto dostępne jest także z systemem multimedialnym nowej generacji Toyota Smart Connect® ze stałym połączeniem z internetem, nawigacją z mapami online, interfejsami Android Auto™ i Apple CarPlay* oraz z usługami łączności Toyota Connected Car.

Samochód jest napędzany produkowanym w Polsce, oszczędnym, 3-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,0 l i mocy 72 KM. Do wyboru jest manualna lub automatyczna skrzynia biegów.

Nowoczesne technologie produkcji w TMMCZ

„W uruchomienie produkcji nowego Aygo X i nowego Yarisa w fabryce TMMCZ zainwestowaliśmy ponad 180 mln euro. Rozbudowaliśmy zakład w Kolinie o nowe obiekty i zupełnie nowe wyposażenie, opracowane w technologii TNGA. Udało nam się przeprowadzić modernizację zakładu pomimo pandemii, blokady Kanału Sueskiego i zaburzeń łańcuchów dostaw” – z dumą zaznaczył Koreatsu Aoki, prezydent Toyota Motor Manufacturing Czech Republic w Kolinie.

* Apple CarPlay jest znakiem towarowym Apple Inc.